Mekongas bobteils Latvijā

Krievu karogs Angļu karogs

Par šķirni

(no internetā un žurnālā “Кошки.INFO Nr. 02- 2018 “pieejamiem materiāliem)

Šķirnes vēsture

Mekongas bobtelu šķirnes vēsture ir cieši saistīta ar siāmas un taizemes kaķu šķirņu izveidošanu. Ir liecības, ka Siāmas kaķi bija pazīstami jau 10.gadsimtā, bet Bangkokas Nacionālajā Bibliotēkā glabājas 14. gadsimta manuskripts “Cat Book Poems” (“Kaķu Poēmu grāmata”), kurā ir aprakstīti neparastie kaķi ar tumšiem purniņiem, astēm un kājam. Līdz pat 19.gadsimta beigām šie kaķi nebija sastopami ārpus Siāma teritorijas. Tie piederēja vienīgi karaļa dzimtai un bija ļoti cienījami un lolojami. Par kaķa nolaupīšanu no karaļa pils, bet jo īpaši no valsts, sodīja ar nāves sodu. Ilgu gadu gaitā par Siāmas kaķiem izveidojas daudz leģendu un šodien jau ir grūti atšķirt patiesību no mītiem.


Rullis

Viena no leģendām, kura īpaši patīk visiem mekongu audzētājiem, vēstī, ka sensenos laikos Senās Siāmas (kopš 1939.g. Taizeme) pilīs un tempļos dzīvoja kaķi ar neparastu nokrāsu - ar tumšiem purniņiem, kājām un astēm. Šie kaķi iekaroja vietējo iedzīvotāju īpašu mīlestību un tos vietējie ļaudis sauca par “mēness briljantiem”. Tie sargāja Taizemes princešu dārglietas un pavadīja tās pastaigu laikā. Peldoties, skaistules savas rotaslietas karināja uz kaķu izlocītām astēm, no kurām dārglietas nevarēja nokrist uz zemi un pazust.


Uzskata, ka kaķi bija pielīdzināti mājas dieviem – tos turēja tikai dižciltīgie, bet vienkāršie ļaudis drīkstēja vienkārši apbrīnot šīs būtnes ar debess zilām acīm.


Taizemieši ilgu laiku, aizsargājot šo kaķu šķirni, aizliedza šo brīnišķīgu kaķu izvešanu no valsts. Tie varēja būt tikai dāvināti īpaši cienījamiem ārvalstniekiem. Tā Siāmas kaķi iekļuva Eiropā, Amerikā un Krievijā.


1867.gadā divi kaķēni tika uzdāvināti Siāmas karaļa bērnu guvernantei no Anglijas, bet 1870.gadā divi tempļu kaķi tika uzdāvināti arī britu vēstniekam Bangkokā. Vēstniekam kaķēnus pasniedza pats Siāmas karalis, uzskatot to par vislielāko apbalvojumu. Tieši šie mazuļi kļuva par jauno laiku siāmas šķirnes kaķu pamatlicējiem. Karaliskie “inteliģentie” un runājošie kaķi sacēla ažiotāžu Eiropā un 1871.gadā dāsns Siāmas karalis uzdāvināja vēl dažus desmitus karalisko kaķu augstā ranga Eiropas personām. Pēc 1920.gada pirmie Siāmas kaķi tika nogādāti uz Ameriku. Daudziem dzīvniekiem uz astēm bija lūzumi un mezgli, kas apliecināja viņu karalisko izcelsmi, bet vaislas darbs tika novirzīts uz kaķu “defektu” izkaušanu. Sākas intensīvs jaunās, priekš tā laika felinoloģiem eksotiskās, šķirnes veidošanas un izplatīšanas darbs.


Siamas

Kaķiem selekcijas ceļā sāka “iztaisnot” astes un mainīt arī citas pazīmes, pamazām veidojot jaunu Siāmas kaķu šķirni. Selekcijas rezultātā vecais siāmas kaķu tips sāka mainīties un ieguva ekstremāli izsmalcinātas pazīmes - ķīļveida galvu ar lielām ausīm, garas elegantas kājas un garu pātagveidīgu asti. Mūsdienu siāmas kaķu šķirnes standarts TICA (USA) sistēmā tika apstiprināts 1991.g., bet GCCF (LB) 1993.g.


Taizemes

Tomēr palika arī vecā siāmas tipa kaķu cienītāji, kuri selekcionēja kaķus ar muskuļotu ieapaļu ķermeni, vidēja garuma ekstremitātēm, nevisai garu “uzasinātu” asti. Tādas šķirnes standarts galīgi tika apstiprināts 1990.gadā WCF sistēmā Vācijā kā Taizemes šķirne – par godu Taizemei, bijušajai Siāmas karalistei.


Tikai 21. gadsimtā atklājas, ka vecā siāmas tipa kaķiem bija vēl viens attīstības virziens, kurš sākās 1897.gadā, kad Siāmas karalis Čulalongkorns (Rama V) uzdāvināja 200 cēlu tempļu kaķu Krievijas caram Nikolajam II (kurš pateicībā par šo dāvanu izvietoja Krievijas gvardes sardzes vienību Lielās Karaliskās Pils apsardzei Siāmā). Tādā veidā īsastainie kaķi nokļuva Krievijā dižciltīgo pilīs un muižās. Iespējams, daudzu traģisku notikumu gaitā tā arī pazustu šī eksotiska kaķu šķirne ar savām unikālām pazīmēm, ja 20.gadsimta otrajā pusē vairāki entuziasti Krievijā nepamanītu būtisku atšķirību starp veciem un jauniem siāmiešiem. Viņi aktīvi sāka strādāt pie seno siāmas kaķu populācijas atjaunošanas Krievijā, cenšoties atgriezt sākotnējo genotipu. Vietējiem īsastainiem kaķiem tika “pielietas” īsto dienvidu Āzijas bobteilu asinis, kuri tajā laikā tika ievesti Krievijā pa diplomātiskiem kanāliem.


Mekongas bobteils

Savu tagadējo nosaukumu Mekongas bobteilu šķirne ieguva nesen – kopā ar šķirnes oficiālo atzīšanu 2004.gadā (WCF sistēmā). Ar to galīgi tika akcentēta šķirnes unikalitāte un atšķirība no citām siāmas un taizemes kaķu šķirnēm. Mekongas bobteili ir seno laiku vēstures atdzimusī leģenda. Pašlaik šī šķirne tiek uzskatīta par retu, jo pasaulē ir tikai ap 400 tādu kaķu (reģistrēti dokumenti). Šķirnes pašreizējais nosaukums pasvītro kaķu izcelsmes areālu. Mekonga vislielākā upe tropu Āzijā – garums ap 4500 кm, kas šķērso Ķīnas, Laosas, Taizemes, Kambodžas, Mjanmas un Vjetnamas teritorijas.


Uz augšu

Šķirnes standarts

Mekongas bobteilu šķirne atzīta vairākās felinoloģiskās sistēmās. Apstiprinot standartu, tika norādīts uz mekongas bobteilu un taizemes kaķu atšķirībām galvas formas, acu izvietojuma, ausu lieluma un izvietojuma, ekstremitāšu garuma, astes garuma un konstrukcijas ziņā. Tāpēc selekcijas darbā netiek pieļauts mekongas bobteilu un taizemes kaķu krustojums.


Mekongas bobteili:


Ķermeņa daļa Apraksts
Kopējais izskats Oriģinālie īsspalvainie kaķi ar zilām acīm, īsām astēm kolor-pointu nokrāsojumā.
Ķermenis Taisnstūrveida, vidēja izmēra, muskuļots, bet pietiekami slaids ar stingru kaulu uzbūvi. Mugura gandrīz taisna ar nelielu paaugstinājumu uz kakla pusi. Kakls vidēja garuma vai īsāks. Kaķi masīvāki par kaķenēm.
Galva Apaļa vai īsa plata ķīļa veidā, galvas augšējā daļa gandrīz plakana, vaigu kauli ieapaļi ar spēcīgu zodu. Runčiem ir manāmi vaigi. Deguns vidēja garuma romiešu vai taisns, pāreja acu līmenī vai zemāk. Purniņš izteikti ovāls.
Acis Lielas, ovālas vai ieapaļas. Acu krāsa skaidri zila vai koši gaiši zila.
Ausis Lielas vai vidēja lieluma, platas pie pamatnes, ar nedaudz ieapaļiem galiņiem, augstu nostādītas un nedaudz atvirzītas. Auss ārējā mala nedaudz novirzīta uz muguras pusi.
Ekstremitātes Vidēji augstas, slaidas, muskuļotas. Ķepas maziņas, ovālas, graciozas. Uz pakaļējām kājām nagi neslēpjas un, kaķim ejot, klinkšķina kā suņiem. Mekongas bobteili gandrīz neskrāpējas.
Aste Mekongas bobteilu astes ir unikālas. Katrai īsai astei ir savi, tikai konkrētam kaķim raksturīgi mezgli, izlocījumi un cilpas ar obligātu nekorektumu pie pamatnes. Ne visi ir redzami zem spalvas, toties ir sataustāmi. Mekongas bobteila aste ir viņa “pase”. Ir kustīga kā vienota konstrukcija. Nav pieļaujama īsāka par 3 cm. Diskvalifikācija par asti garāku par ¼ no ķermeņa garuma un par mezglu, izlocījumu un cilpu neesamību.
Āda Praktiski visa ķermeņa garumā nepieguļ muskuļiem.
Spalva Īsa un plāna ar minimālu zemapmatojumu, irdena, pieguļoša ādai.
Nokrāsojums Kolor-pointu. Nav pieļaujami balti plankumi vai pat asevišķi balti matiņi uz pointiem.

Uz augšu

Raksturs un uzvedības ieradumi

Ar visu savu izskatu un ieradumiem Mekong bobtail norāda uz savu piederību kaķu “zilo asiņu” elitei – cēli un tajā pašā laikā šīs šķirnes pārstāvji ir ļoti kustīgi un dzīvespriecīgi. Viņi ir ļoti sabiedriski un labestīgi. Nav uzbāzīgi, dievina savus saimniekus, obligāti uzturas to tuvumā, visādi izrādot savu mīlestību – dažreiz pat laiza rokas un vaigus. Ļoti ziņkārīgi, uzmanīgi, saprotoši un rotaļīgi. Necieš vientulību. Ļoti mīl “pasēdēt” kopā ar cilvēkiem un žēlīgi ņaud, kad tie aiziet. Pēc rakstura mekongi tiešām atgādina mazus sunīšus – viņiem patīk visādas nūjiņas un nūjiņām līdzīgie priekšmeti, pārsvarā ar tiem arī spēlējas, bet parastās kaķu rotaļlietas viņus ne ļoti interesē. Viegli pakļaujas dresūrai.


Mekong bobtail - universāls kaķis, kurš pielāgojas saimniekam un kļūst par uzticīgu draugu. Mekongs pilnīgi izprot, ko no viņa grib saimnieks, nepieviļ, ir paklausīgs un uzvedās atbilstoši saimnieka gribai. Viņus droši var ņemt līdzi pastaigā vai braucienā, neraizējoties, ka tie var pazust – mekongi centīsies uzturēties blakus saimniekam, vai pat iet pavadā. Pārcelšanās uz citu dzīves vietu arī nesagādās problēmas – atšķirībā no citām šķirnēm, šie kaķi vairāk pieķeras saimniekiem, nekā dzīves vietai.


Mekongas bobteils

Mekong bobtail ļoti labi sadzīvo mājās ar citiem dzīvniekiem un nekad nerada konfliktu situācijas. Lieliski draudzējas ar citiem kaķiem un suņiem.


Mekongas bobteils

Ideāli draugi bērniem – pilnīgi ar “eņģeļu pacietību” iztur daudzas “bērnu mīlestības izpausmes”. Mekongi nekad neizdarīs pāri bērnam (skrāpēties pat neprot) un ir gatavi paciest daudzveidīgas bērnu fantāzijas, pat gulēt rotaļu gultiņās vai ratiņos ar cepurīti galvā. Iespējams, ka to var izskaidrot ar īpatnēju miesas uzbūvi – āda nav cieši pieguļoša muskuļiem un, līdz ar to, kaķu ņurcīšana nesagādā dzīvniekam lielas sāpes un diskomfortu.


Mekongi, atšķirībā no citiem kaķiem, nekad nenovērš skatienu un var ilgi skatīties cilvēka acīs ar savām skaidrām spilgti zilām acīm. Šiem kaķiem ļoti plašs izdvešamo skaņu diapazons un savdabīga mīmika. Rodas sajūta, ka mekongs sarunājas ar jums.


Dzīvnieki ir ļoti viegli kopjami - tīrīgi, viegli pierod pie tualetes un nagu skrāpējamiem. Spalvu (bez zemapmatojuma) pietiek viegli izķemmēt ar specializētiem cimdiem vai slapjām rokām. Ir nepieciešama pakaļkāju nagu nogriešana, ja tie pārsniedz 3 cm. Nav izvēlīgi uztura ziņā.


Uz augšu

Nokrāsojumi

(kāds tiem var būt nokrāsojums un kā tas iespaido viņu raksturu)


Mekong bobtail piedzimst pilnīgi balti – pienbalti, vai mazliet bēšīgi. Jau pēc dažām dienām deguntiņš un austiņas sāk acu priekšā nokrāsoties. Jaunībā Mekongu krāsa ir mazliet bālākā, bet briedumā tie kļūst tumšāki un to krāsa ir ļoti dažāda no zilgana līdz pat piena šokolādes brūnumam (krāsas intensitāte var variēt atkarība no apkārtējas vides temperatūras).


Pēc mekongas bobteilu audzētavas “Cofein-Pride” kolektīva novērojumiem, mekongu nokrāsojums cieši ietekmē to raksturu (http://www.mekong-bobtail.ru/news/okrasy_mekong_bobtejlov/2011-11-20-12).


Mekongas bobteils

Tradicionāls, visvairāk izplatīts un iecienīts mekongu nokrāsojums ir seal-point. Efektīgā melnā “maska” un tādā pat krāsā cimdi un aste, ķermeņa krāsa “kafija ar pienu”... neparasti izteiksmīgi izskatās spilgti zilās acis melnā samtainā ierāmējumā. Elegances virsotne un mūžīgā klasika – izcili aristokrātisks nokrāsojums. Šī nokrāsojuma mekongu raksturs arī izceļas ar iedzimtām aristokrātu manierēm – elegance, cēlums un intelekts. Taču katra mekonga dvēselē mīt jautrs, draisks un ziņkārīgs bērns, kurš nesavtīgi mīl savu ģimeni, ir kustīgs un atsaucīgs uz rotaļām.

Mekongas bobteils

Viskošākais un saulainākais, visjautrākais un optimistiskākais nokrāsojums ir red-point! Sarkanais mekongs ir it kā izausts no saules stariņiem – tik spilgts un starojošs. Bet debess zilās acis tikai papildina šo dzirkstošo tēlu ar vieglumu un tīrību. Parasti red-point mekongiem korpuss ir balts, var būt ar nelielu persiku tonējumu. Maska un cimdi (pointi) var būt jebkurā saulainā tonī – no maigā persika līdz uguns rudumam. Saulaino mekongu temperaments arī ir tikpat viegls un spilgts – tas ir mūžīgs bērns, jautrs, dzīvespriecīgs un draisks. Šo kaķu miesas uzbūve ir nedaudz masīvākā nekā citu nokrāsu mekongiem. Rred-point ir diezgan rets mekongu nokrāsojums, un kļūt par tāda kaķa saimnieku ir liela veiksme!

Mekongas bobteils

Visnoslēpumainākais un visburvīgākāis mekongu nokrāsojums ir tortie-point. Rozīnīte slēpjas faktā, ka šis nokrāsojums piemīt tikai kaķenēm. Šajā gadījumā kaķenes kažociņš izskatās tā, it tas kā viss pārklāts ar jautriem saulainiem vasaras raibumiem. Tādu nokrāsojumu pieņemts nosaukt arī par bruņrupuču. “Bruņrupucītēm” piemīt patiesi maģiskas spējas apburt un iedvest mīlestības un pielūgšanas jūtas. Šī mīlestība ir abpusēja un nekad nepaliek bez atbildes un pašaizliedzīgas uzticības. Ir pamanīts, ka tortie-point kaķenēm ir dziedinošās spējas, un tās ienes laimi ģimenē. Viņas ir labas “psiholoģes” un smalki jūt saimnieka garastāvokli, visādi cenšoties viņam izdabāt.

Mekongas bobteils

Par ļoti retu, bet aizvien populārāku mekongu nokrāsu tiek uzskatīts burvīgs blue-point. Šo kaķu kažociņš pēc greznuma un spīduma ir salīdzināms ar zilganas ūdeles kažoku! Ļoti skaisti izskatās sudrabaini zilganie ar pērļu atspīdumu pointi uz gaiši sudrabaina vai ledaini bēšīgā ķermeņa fona. Tēlu papildina neparasti spilgtās starojošās koši zilās acis. Blue-point mekongiem piemīt īpašs maigums, labestīgums un nevainojamās manieres. Viņi izrāda īpašu mīlestību gan pret cilvēku bērniem, gan pret citu dzīvnieku mazuļiem. Šie ir lielākie altruisti no visiem mekongu bobteiliem. Bet šiem kaķu pasaules prinčiem un princesēm mīlestība ir nepieciešama kā gaiss. Viņi ir dzimuši mīlēt un saņemt mīlestību. Atstāti bez uzmanības un aprūpes viņi ļoti cieš!

Mekongas bobteils

Vēl retāks, ar leģendām apvīts, mekongu nokrāsojums, kas izceļas ar īpašu svinīgumu ir chocolate-point! “Šokolādītes” piedzimst pilnīgi baltas un tādas (vai nedaudz krēmīgās) arī paliek turpmāk visa sava mūža garumā, bet pointi (maskas un cimdi) iegūst siltu šokolādes vai konjaka toni. Zilām acīm var būt arī ceriņkrāsas piejaukums. “Šokolādītes” izceļas ar ļoti augstu intelektu, iedzimtām aristokrātiskām manierēm, īpašu tīrīgumu, izteiktām līdera īpašībām un izcilu uzticību savai cilvēku ģimenei.

Mekongas bobteils

Tabby-point – ļoti skaists, rets, neparasts un piesaistošs Mekongu nokrāsojums. Ļoti daudzu cilvēku sirdis iekaroja šīs greznais kaķis: balts, vai viegli tonēts kažociņa mežģiņu tabbi raksts (kādas krāsas vairāku toņu svītriņas) ir ierāmēts ar košāku pointu krāsu. Tabbi variācijas var būt visdažādāko pointu krāsu (seal, blue, red,...). īpaša pazīme – uz ģīmīša pieres labi saskatāms burts “M”. Saskaņā ar leģendu “M” ir dievišķā zīme kā pateicība kaķim par to, kas notika naktī, kad piedzima Jēzus Kristus. Bībelē ir aprakstīts, ka Marijas Jaunava dzemdēja dēlu kūtī un mazulis piedzimstot raudāja un drebēja. Māte nezināja, kā nomierināt savu jaundzimušo dēliņu. Te no tumsas iznāca kaķene, nogulās blakus mazulim, sasildīja viņu un sāka murrāt. Mazulis nomierinājās un sāka smaidīt, bet Marija noglāstīja kaķeni un tai uz pieres arī palika burts “M” – Marijas vārda pirmais burts. Tabby-point mekongiem ir visvairāk izteikts īsto kaķu raksturs – viņi ļoti neatkarīgi, pašpietiekami, bet arī ļoti graciozi un smalki. Šo izcilo skaistumu pasvītro neizsakāmi skaistas lielās acis rudzupuķu krāsā.

Selekcijas ceļā jau ir iegūti vēl retāki nokrāsojumi - lilac - point, cream - point un citi.

Uz augšu